19:15 Irodalom s Politika Mg dikkoromban hallottam az egyik tanromtl: "Mindenki politizl. Ha nem politizl, akkor avval politizl, hogy nem politizl." Akkor n ezt egy abszurd hlyesgnek tartottam, de most elmlzva az rtelmn, mr nem annyira.
Gondoljunk csak bele: aki nem politizl, az nem nyilvnt vlemnyt, nem vesz rszt a kzgyekben. Azaz: a kz gyeiben. Aki nem nylvnt vlemnyt, annak nem tudjuk a vlemnyt; nem tudjuk valjban ki ; nem is ismerjk; olyan mintha nem is ltezne. (Most tekinsnk el az ismert bibliai idzettl: a langyosokat kiokdja az r, az szjbl.)
A hallgats, mint tudjuk, belegyzs. Teht, aki hallgat, a tbbsgi vlemnyt osztja. Vagyis a tbbsg prtjn van. Prtos. Politizl.
Amikor valami kritikai megjegyzst tesznk, vagy csak felhvjuk valamire, mris politizlunk. (Kivve, ha a legbelsbb szemlyes gyeinkrl - csaldi dolgok, szerelem, stb.)
Amikor azt mondjuk (nyilvnosan): "a sarki kisboltban vett tej sszement; na oda se megyek tbbet!" - mris politizlunk. (A kz befolysolsa; a kzbl legalbb ketten meggondoljk ezek utn, hogy ott vegyk a tejet.)
Amikor valaki felhvja a figyelmet pl. Jzsef Attila kltszetre - politizl. (Ugyanis J.A. be van sorolva valahov - nem mondom meg hov, mindenki tudja - , teht a figyelemfelhv azt akarja, hogy megismerjem ezt a vilgnzetet. Vagyis befolysol a vlemnyvel - politizl)
Amikor szolidaritst vllalunk egy eszmvel, nppel, npcsoporttal, trsadalmi rteggel (Pl. a szegnyekkel, a szegnyparasztsggal a mltban, mint oly sok nagy rnk tette.), a koldusokkal, a hajlktalanokkal, a mozgssrltekkel, a devinsokkal, az autistkkal, a betegekkel, a haldoklkkal, stb - politizlunk.
Amikor valaki engem arra szlt fel, hogy ne politizljak, akkor nem csak alapvet szabadsgjogomban srt (Pl.: a szlsszabadsg), hanem kvzi felszlit, hogy haljak meg.
Ki akarja ezek utn, hogy ne politizljak? |